Monday, January 27, 2025

Rekord efter rekord, få kan säga samma sak



I december slog bloggen rekord med över 35 000 visningar, nu i januari hände det något speciellt. Jag vet faktiskt inte hur eller varför med vissa enskilda dagar fick jag över 3 000 besök! Det är svårt att föreställa sig så många på en och samma plats samtidigt. 

Jag förväntar mig över 36 000 visningar nu i januari vilket är jätteroligt. Många av er har följt mig länge och några nya har dykt upp. På bloggen skriver jag om allt som handlar om pengar. Oavsett vilket ämne man tänker på kan man diskutera det ekonomiska också. Genom åren har jag pratat mycket om sidoinkomster, barnkostnader, investeringar, aktieanalys, vad man ska och inte ska köpa, skulder och en massa annat.

Kul att ni är kvar och fortsätter läsa! Jag har massor kvar att berätta! Ibland skriver jag 10 inlägg med publiceringsdatum framåt och ändå dyker det upp intressanta saker att ta upp. 

Det som är mest läst hos mig senaste månaden har varit om investeringar i Indien och det kan jag förstå. Man vill ha något unikt i portföljen som inte är kopplat till USA. Om du är som jag, så bryr du dig inte heller så mycket om USA och vad Trumpen gör. Det är alldeles för mycket fokus på USA och mycket av det som händer där, påverkar ingenting alls i vår lilla Sverige. Indien är intressant då dom står på sina egna ben.

Många av er har även läst om hur tjejer tänker kring sina köpbeslut, alltså något som kallas för Girl Math. Det är faktiskt väldigt roligt.

Har fått även väldigt många läsare på inlägget som berättar om hur man får över 10% i utdelning. Marcus Hernhag brukar säga att det är något skumt om bolaget delar ut så mycket och det är helt rätt. Men om bolaget delar ut 6%, sedan 8% året efter och 10% tredje året, då är det rimligt. 

Man ska köpa högutdelande aktier så billigt som möjligt. De som köpte Swedbank när det var oro kring penningtvätt och böter, en aktie kostade år 2020 bara 100 kr och året 2022 bara 120 kr. Idag är kursen över 100% på bara några få år och utdelningen är över 20 kr, alltså de som köpte då ser nu över 15% i utdelning! Kommer banken fortsätta tjäna pengar? Ja.

Vill avsluta inlägget med att säga att jag har hittat en ny aktie som jag vill ha i portföljen och som jag har redan köpt. Återkommer med det i februari och berättar vad jag hittat och vad jag tycker om den.

Två Månadslöner

2 comments:

  1. Jag heter Abdul Hamada, jag kommer från Saudiarabien men jag bor i Uppsala City i Sverige.. Jag vill använda den här tiden för att skriva till internet att jag precis fått mina lånemedel på 90 000 euro från det här företaget som heter lånekreditinstitut. Jag trodde först inte på vad folk sa på internet men jag bestämde mig för att försöka och jag ansökte om lånet för 1 vecka sedan och jag har precis fått en varning på 90,000 euro. ) på mitt konto och omedelbart fick jag en varning från mina banklån kreditinstitut ringde mig och frågade mig om jag har fått mitt lån och jag sa till dem ja så de sa att jag borde ta med fler människor till företaget om någon behöver ett lån så om du verkligen behöver ett lån så är det här företaget du ska ansöka från de är riktigt bra och jag tror nu att det finns ett riktigt låneföretag som ger lån och att företaget ansöker om det här låneföretaget så är det viktigt att det är viktigt att låna kreditinstitutet och det är viktigt att från. WhatsApp-numret är: +393509313766. WhatsApp: +393512114999. E-post: loancreditinstitutions00@gmail.com

    Äntligen är jag riktigt nöjd och kan starta mitt eget företag nu. Tack än en gång Mr Elijah du är stor och Gud välsigne dig och ditt företag.

    ReplyDelete
  2. Anonymous15 March

    Jag skulle vilja rekommendera er alla till en trovärdig och ärlig privat långivare som godkände mitt lån inom bara några timmar efter så många misslyckade försök att få lån, jag blev förvånad och glad att den privata långivaren räddade mig och erbjöd mig ett lån med en ränta på 2%, kontakta henne nu om du behöver ett akut lån Maila: loancreditinstitutions00@gmail.com
    WhatsApp: +393509313766.
    WhatsApp: +393512114999.

    ReplyDelete