Monday, July 13, 2026

Att döma andra på börsen



Det är lätt att döma andra på börsen, man ser dåliga bolag i portföljen, man ser personer som dras med i bubblor, i nedgående trender och i småbolag som ingen ens känner till...

Sanningen är att alla gör fel på börsen ibland. Inte bara småsparare, men även miljonärer och fondförvaltare som jobbar med miljarder. 

Jag tänker alltid såhär: Jag äger bolag som ägs av miljardärer och av stora institutioner. Om jag förlorar pengar i till exempel Castellum, visst är det tråkigt, men samtidigt finns det 100 000 andra aktieägare som också förlorar pengar. Förutom de som köpt in sig för jättelänge sedan.

Bland de största är det Akelius som äger 126 000 000 aktier eller Gösta Welandson med bolag som äger ca. 20 000 000 aktier. Och det är inte bara Castellum, samma gäller även andra bolag jag ligger på lite minus, som Nibe eller Novo Nordisk.

Och det spelar ingen roll hur mycket research du (eller jag) har gjort år 2020. Alla siffror pekade på 5 kr i vinst per aktie för Nibe kommande året. Nu 5 år senare blev det en vinst på knappt 1 kr per aktie istället. Men just där och då såg det riktigt bra ut.

Samma med Novo, såg riktigt bra ut tills det började flöda negativa nyheter varje vecka. Aktien sjönk dagligen i månader.

jag är inte alls orolig i mina innehav, om jag förlorar 10 000, 50 000 eller 100 000 kr i en enskild aktie så finns det många som har förlorat miljoner och till och med miljarder.

Det viktigaste är att minimera förlusten, bli av med dåliga bolag med svaga eller negativa vinster och fokusera på helheten. Går portföljen upp? Bra. Det är det som är poängen, även om man förlorat en massa pengar i en aktie. Det finns säkert en massa andra aktier som har stigit istället.

Ska jag bli av med Castellum? Nibe? Novo Nordisk? Deras vinster föll ju. Nej, jag kommer inte sälja för att det finns tydliga anledningar till varför vinsterna föll och enligt mina beräkningar är de temporära. Castellum har redan återhämtat sig fint, Novo är också snart på plus i portföljen och Nibe... ja, enda aktie som lyser rejält rött hos mig. Tills det vänder.

Två Månadslöner

8 comments:

  1. Anonymous13 July

    Hej och tack för ditt inlägg!

    Känner att jag måste kommentera lite här. För det första så gör det väl inte dig lyckligare för att andra förlorar mer pengar än du själv? Du har ju fortfarande gjort en lika stor privat ekonomisk förlust oavsett.

    Sen har jag en fundering när du skriver om ex. NIBE och Novo. Du beskrev att du köpte NIBE år 2020 med förhoppningen att de skulle göra 5kr per aktie (jag antar per år eller med tillväxt?). NIBE har sedan dess presterat vinst per aktie under åren 2020 till 2025 på 1,42, 1,65, 2,16, 2,37, 0,58 och 1,13kr/aktie. Inget av åren har nått ens hälften av dina 5kr och skulle man slå ut det på samtliga 6 år har NIBE presterat totalt 9,31kr mot din förväntade vinst på 30kr (6år x 5kr, förutsatt noll tillväxt). När accepterar du att din investeringstes inte har gått ihop i ett innehav, tar förlusten och går vidare? Man måste ju inte tjäna tillbaka pengarna i samma bolag som man förlorade dem.

    Tacksam för dina tankar!
    MvH, Någon som sålt flertalet aktier till förlust senaste åren för att investeringsteserna inte förlöst som förväntat

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hej!

      Man blir aldrig lycklig av en förlust, varken egen eller någon annans.

      Nibe gjorde fina vinster från 2016 till ca 2021.
      2020 Vinst 5,69 kr per aktie (sedan blev aktiesplit 4:1) 5,69/4=1,42 som du skriver. Och även alla andra siffror du skrev tänker jag borde tas gånger 4 för att förstå hur det var innan.

      Så inte ens 5 kr i vinst, folk hade förväntningar på 6-7 kr i vinst per år. Under pandemin stod aktien över 100 kr (alltså över 400 kr) Det var PE 66 på 6 kr i förväntad vinst. Vissa trodde på ännu högre vinst därför PE var motiverad där och då.

      Så 9,31 som du skriver över 6 år är egentligen 37,24 kr i vinst. Mer än vad aktien kostar idag.

      Man behöver verkligen inte tjäna tillbaka pengar i samma aktie men jag väljer att göra det. Hellre Nibe än någon annan industribolag. Jag tror starkt på en återhämtning, det vill ledningen med som sitter på miljontals aktier, eller vad tycker du?

      Förlust sker när man säljer med förlust, inte när man har en aktie som visar minus. Varje kvartal tjänar Nibe pengar, inflation sker, industrier återhämtar sig sakta och med lite tid blir det en bra investering, trots rejäl nedgång i aktiekursen.

      Delete
    2. Anonymous14 July

      Ah, jag missade aktiesplitten, det gav klart väldigt skeva siffror. Tack!

      Då är jag med på allting ovan utom det sista du skrev, för jag håller absolut inte med om att förlust sker vid försäljning. Jag tycker att förlust sker vid försämring av det underliggande bolaget eller när aktiekursen sjunker. Det blir en mer volatil syn på investering men man lurar inte heller sig själv att ett Ericsson köpt 2020 någonsin kommer ge tillbaka pengarna (eller så tar det 100 år och är ändå en dålig investering).

      Men du svarade fortfarande inte på frågan; när tar du en förlust och säljer ett portföljbolag som inte presterat? Det måste man ju också kunna göra ibland.

      Delete
    3. Hej igen! Bra synpunkter.

      Förlust sker vid försäljning. Då låser du affären med negativ avkastning. Men det är Nibe. Det är kanske därför du tänker så. Om vi tittar på en annan aktie. Investor till exempel.

      Om jag köpte den nyligen för 400 kr och den föll till 390 kr några dagar senare. Är det en förlust jag har gjort? På pappret ja, men inte i verkligheten. Den brukar gå upp över tid och det gör Nibe med. Nibe har gett över 100% (utan utdelning) senaste 10 åren, det är väl inte dåligt? Trots rejäl ras flera gånger i aktien.

      Ericsson också kan vi ta som exempel, om aktien inte rör på sig i 10 år t.ex. men du får utdelning på 5%, då får du 50% vinst efter 10 år, trots noll tillväxt i aktiekursen.

      Samtidigt hoppar folk mellan aktier oftare än någonsin. När jag började blogga 2018 skrev jag att jag är långsiktig och det betyder köper och behåller 20-30-50 år. Det är få som gör det idag. Men jag gör det. Jag köpt Nibe och jag vill äga bolaget länge. Jag sålde inte på PE 100 och jag säljer inte nu till PE 20. Det är industribolag som dras med i cykler. Nu är det botten och då går det tragiskt, jag visste när jag köpte aktien att det kan hända och det gjorde det. Samma gäller Volvo, kan hända men inte hänt. Man vet ju inte vilket industribolag faller som pannkaka. Bra att veta att det kan hända dock och Nibe kommer gå kraftigt upp i x antal år snart och sedan rasa igen.

      När säljer jag? När fundamenta förändras kraftigt. Som Embracer jag ägt. Jag köpte pc spel och det var vad jag ville äga. Sedan la de till mobilspel (ointressant för mig) sedan brädspel (de vill jag äga mer än pc spel) så jag behöll Asmodee och Embracer men sedan VD sa att han ska vara kvar länge, sedan fick lämna. Sedan började sälja av studios med spel jag tycker om, sedan skapa nya spel som är ganska mediokra (Saints Row) och så vidare. Jag gav upp till slut. Jag ger ett bolag ett par försök sedan ger jag upp.

      Sålde Securitas efter några år, de skyllde på olika saker varje kvartal och jag gav upp. Alldeles för låg tillväxt och för mycket personal de har.

      Billerud sålde jag också efter många år. Förpackningsbranschen och massa har 20 olika faktorer som påverkar oftast negativt. Sällan det är bra rapport eller rejäl tillväxt. Oftast tvärtom.

      Samtidigt lär jag mig varje månad nya saker, jag är inte proffs, jag utvärderar mina bolag varje kvartal, efter varje rapport och Nibe gör fortfarande bra ifrån sig. De har dubblat kapaciteten för framtida behov, de har förvärvat kraftigt och står redo för när efterfråga kommer. Färre konkurrenter nu och minskat efterfråga på gas och olja kommer leda till fler elpumpar.

      Klimatet ändras också, du ser själv, 36 grader nu under sommaren i Sverige, aldrig sett på 20 år. Temperatur skiftar mer och mer, i långsamt tankt men det gör det. Det gynnar Nibe som säljer AC, värmepumpar och braskaminer. Kommer alltid finnas behov av värme och kyla i ett hus eller kontor. Nibe är som mataffär, kommer alltid rulla på. Ibland bättre, ibland sämre.

      Det bästa är att köpa på sig en massa olika aktier och behålla oavsett vad. Vissa kommer gå ned, andra kan gå upp obegränsat antal %. Eller fonder. Noll risk över tid. Jag vill prova båda. 50-50 aktier/fonder.

      Ha en fortsatt fin sommar!

      Delete
    4. Anonymous15 July

      Men när du resonerar att man bara gör en förlust vid försäljning så glömmer du både tidsaspekten och opportunity loss. Om jag har en aktie som gått ned 10-20% från när jag köpte men ligger kvar där under lång tid så har jag effektivt gjort en förlust eftersom min likviditet inte finns, säljer jag så tvingas jag ta förlusten. Pengarna är låsta.

      Om jag istället väljer att sälja till förlust och köpa ett annat bättre bolag, eller varför inte en indexfond, så är ju det då bättre. Det finns alltid en faktor av tid och jämförelse, det handlar inte bara om vilken procent vinst/förlust som står på avanzakontot.

      Delete
    5. Men även bolag du tycker om kan gå ned ibland, ska man sälja allt då eller indexfonder som man gått back på? Ska man alltid sälja det som gått lite dåligt? Och frågan är när man ska sälja? Jag gillar min strategi, har bara en aktie med förlust och jag vill inte sälja. Men förstår din poäng. Sälja, ta förlusten och köpa annat som förhoppningsvis stiger mer. Samtidigt kanske man äger bolag sen i framtiden som man inte ens tycker om bara för att de går bättre...

      Delete
  2. Anonymous15 July

    Jag har rn hel hög med aktier, 60 +

    ReplyDelete