Tuesday, June 3, 2025

Denna vecka kommer skatteåterbäring



3–5 juni kommer du som har deklarerat senast 2 maj få din skatteåterbäring, om din deklaration är godkänd såklart. Det är väl trevligt. För mig blir det några tusenlappar och dessa kommer sättas i arbete direkt. Jag kommer fylla på i USA fond, hoppas att Trump fortsätter med sina tullar och sänker börsen då kan jag köpa in mig billigare. Om det fortsätter gå upp så tjänar jag pengar, så oavsett är det win-win.

Från och med nu i juni kommer jag skriva mina inlägg mer sällan, troligtvis var tredje dag istället för varannan. Kanske även två inlägg per vecka. Anledningen är att google har halverat sina utbetalningar via reklam. Det har såklart minskat intresse att publicera dagliga inlägg. Jag kommer lägga mer fokus på andra sidoinkomster som ger mer.

Det är mer ont om tid just nu. Jobbet, semester, allt som ska göras hemma med nyfödda ankor, konstant städning, snickerier, gym, vänner och fritid...

Känner att mina inlägg uppskattas inte lika mycket längre som de gjort tidigare. Jag har gett så mycket och fått väldigt lite tillbaka. Istället blir det påhopp då och då helt utan anledning. Håller man inte med så håller man inte med, det finns sällan rätt eller fel, allt är tolkningsfråga och det som funkar för mig behöver inte bli bäst val för dig.

Genom åren har ni fått hundratals spartips som är riktigt bra jämfört med mycket annat brus på sociala medier. Jag vill säga det igen, satsa all energi på stora summor pengar, det är där största besparingar är. Bolån, bil och billån, mat och dyra hobbies.

Man kan nästan skratta åt tips som att duscha mindre, inte köpa kaffe på stan varje helg eller lägga ett lock på kokande vatten. Vad kommer det spara? Ören. Även kända profiler ger dumma spartips som att fira Julen senare för att kunna köpa julmaten billigare. Jag ser så mycket att det är pinsamt även för mig. Har tryckt på blockera på alla dessa individer. Antingen är det för uppmärksamhet eller känner dom så på riktigt... Oftast dock säger dom en sak, men själva gör helt motsatta.


Ett exempel på en tweet ovan, tänk att du ska på en första dejt och han föreslår IKEA! Vem bryr sig om sånt? Det är såna jag får i mitt flöde ibland och jag scrollar bara förbi. MEN en sådant tweet får över 100 kommentarer, 12 delningar och över 100 likes. När jag skriver om en ny sidoinkomst (som många kan göra) så får jag några enstaka likes. Ibland skriver jag ett analys om ett bolag som tar mig flera timmar och jag går inga likes, trots att över 1 000 personer läser den. Märkligt.

Samtidigt är finansmarknaden, jag menar bloggar, poddar, youtube klipps, börsexperter osv inte är populärt. Oavsett vad du tittar och följer så har dom inte många följare. Brukar ha tusentals, i bästa fall 20 000 följare. Sen är det stopp, det är inte många som är finansintresserade excel nördar som vill maximera sin ekonomi och spara pengar. Dom flesta vill slösa istället. Sedan finns det dom som spelar Minecraft och har miljontals följare. Dom flesta är lata, finansointresserade, vill ha direkt underhållning utan att anstränga sig och ett gott skratt.

Har fått även en del kritik och negativa kommentarer, oftast från samma person men det fanns några till. Såklart det är tråkigt men 3-4 av tusentals följare är ändå rimligt. Alla behöver inte hålla med mig. Ibland kan det även göra ont till att höra sanningen.

när jag summerar allt så är intresset att skriva inte på topp. Jag ska försöka framöver att publicera det jag har skrivit för någon vecka sedan och sedan satsa mer på lite längre inlägg och ta upp flera olika saker samtidigt beroende på vad som har hänt på börsen, i mitt liv eller något annat kul som jag hittar på nätet.

Två Månadslöner

22 comments:

  1. Jag är en av de som är tacksam och glad över dina blogposter. Tack!
    Följer och lär mig mycket och tänker att en del sura kommentarer är sjuka människor med för lite liv.
    Va stolt över allt du gett, jag har dig att tack för du var min väg in i ett bra sparande. För mig gör detta skillnad varje dag. Lycka till med anklivet!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aww tack Kerstin! Vad roligt att höra! ❤ Hoppas att sparandet växer på fint i år! Sparar du på sparkonto, aktier, fonder?

      Delete
    2. Hej .. varsågod 😃 jag sparar på ISK och KF på avanza, aktier och fonder och nu även ett par ETF. Försöker sprida riskerna och siktar på att öka från 6 k till 10 k i månaden från i höst. Kommer en resa mellan som jag sparat till. Känns fantastiskt med all kunskap jag fått från dig som lotsat mig in i en ny värld. För mig är utdelning viktigt men försöker undvika de högsta som känns lite osäkra. En bra balansgång och att läsa på o skaffa kunskap är avgörande. Några minor m3n ligger plus 32% igår så jag är nöjd o stolt!

      Delete
    3. Åh vad bra! Kul att höra. Sparar du 10k i månaden så räcker det med några år så är du snart över 1 miljon. Jag sparar också i fonder och mer kommer det bli, aktier är för osäkert och för volatilt. Det kan man se i många aktier, stora stabila bolag och ändå går de ned. Evo, Novo, Castellum, Nibe, listan är lång.

      Delete
  2. Anonymous03 June

    Följt dig länge och kommer fortsätta läsa dina inlägg om än lite mer sällan nu framöver då. Håller inte alltid med men tycker att du som oftast har ett lättsamt och informativt språk och en intressant vinkling. Kommenterar sällan men vill ändå meddela nu att dina inlägg är uppskattade :) trevlig sommar!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Trevlig sommar på dig med! Glöm inte att följa på Instagram, kommer bilder på hur vi har det hemma och ankor som kommer om 2 veckor :) Kul att höra, förstår dig, jag brukar inte kommentera på andra bloggar heller, men läser lite till och från här och där. Dock gillar jag min blogg mer och för just det du säger, mer lättsam, enkel och en annan vinkel som ingen annan tar upp. Ibland blir det klickbaits, men det behöver man ha ibland, så syns man i google mer ofta :)

      Delete
  3. Anonymous03 June

    Det låter inte som att du är på sociala medier (räknar in blogg med kommentarsfält i det) för att tjäna pengar. Var väldigt glad för det, de som måste jaga de där algoritmerna verkar gå ned sig i depression allihopa, även om det är minecraft som är mediet.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Det är otroligt svårt att tjäna pengar online. Det låter så enkelt när man lyssnar på andra, men i verkligheten är det få som lyckas. Kanske bäst så, hade jag haft 1 miljon följare hade jag behövt fler inlägg och ännu mer kvalite. Nu kan jag skriva som jag vill, när jag vill vilket känns mycket bättre.

      Delete
  4. Anonymous03 June

    Om du skriver för pengar så... jag tycker det är fel.
    "Show me the incentive and i'll show you the outcome". Tål att reflekteras på för denna bloggare...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Det är mer som en dagbok för mig. Ibland bläddrar jag tillbaka för att kolla mina analyser, det hjälper när det svänger på börsen.

      Delete
    2. Anonymous03 June

      Bloggaren säger - ännu en gång - emot sig själv. Bloggaren skriver att han inte kommer skriva lika ofta för "...att google har halverat sina utbetalningar via reklam". Bloggaren kanske ska reflektera kring vad den egentliga anledningen till bloggandet är?

      "Show me the incentive and i'll show you the outcome".

      Delete
    3. Varför har du fastnat på det, det är många fler anledningar än bara den.

      Delete
    4. Anonymous04 June

      Ännu en gång blir bloggaren motsägelsefull. Om det finns FLER anledningar torde de vara i en majoritet relativt "intäktsanledningen" (reklampengar) och därmed slå ut sistnämnda. Därmed torde då bloggaren fortsätta skriva så ofta som han gör, för ännu finns " många fler anledningar än bara den" kvar.

      Köp mitt spel. Köp min bok. Följ mig på Instagram. Alla andra får så många likes med det får inte jag (buhu buhu). Är det som så att bloggaren inte är ärlig mot oss och även sig själv?

      Delete
    5. Anonymous04 June

      Mår du bra Anonymous? För att det finns hjälp att få

      Delete
    6. Anonymous04 June

      😅 anonymus är en bitter gök som inte skulle kosta på sig ens självhjälp .. billigare att gnälla på andra o sitta avundsjuk bakom ett tangentbord o spamma & stalka

      Delete
  5. Anonymous03 June

    Keep up the good work!!

    ReplyDelete
  6. Anonymous03 June

    Hoppas du fortsätter, det är kul att läsa dina inlägg även om jag missar något då och då 👍🏻.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Det går att bläddra bakåt i tiden med haha :D Nu när det blir bara 2-3 inlägg per vecka så hinner du med alla, vad bra :)

      Delete
  7. Anonymous04 June

    Föredrar Två Månadslöner blogg framför Petrusko eller KTM

    ReplyDelete
  8. Hej, jag heter Nira. Jag hade ett förhållande med Anderson i flera år, men han gjorde slut med mig. Jag försökte allt jag kunde för att få tillbaka honom, men allt var förgäves. Jag ville verkligen ha honom tillbaka på grund av den kärlek jag har för honom. Jag bad honom med allt, gav löften, men han vägrade. Jag förklarade mitt problem för min vän, och hon föreslog att jag skulle kontakta en trollkarl som kunde hjälpa mig att kasta en trollformel för att få honom tillbaka. Även om jag aldrig trott på trollformler hade jag inget annat val än att prova. Så jag mejlade trollkarlen, och han försäkrade mig att allt skulle bli bra om tre dagar, och att mitt ex skulle komma tillbaka till mig. Överraskande nog hände det på andra dagen runt klockan 16.00. Mitt ex ringde mig, bad om ursäkt för allt och sa att han ville ha mig tillbaka eftersom han älskade mig så mycket. Jag var så glad och gick tillbaka till honom. Vi började leva lyckligt tillsammans igen. Jag lovade alla jag känner som har problem i min relation att jag skulle hänvisa dem till den enda sanna och kraftfulla trollformelkastaren som hjälpt mig med mitt problem. Om du behöver hans hjälp kan du maila honom på babawalewiseman01@gmail.com. Han erbjuder olika typer av trollformler, inklusive kärleksformler, trollformler om förlorad kärlek, skilsmässoformler, äktenskapsformler, bindningsformler, brytande trollformler, förvisning av en älskad från det förflutna, befordringsformler, tillfredsställelseformler och botemedel mot alla sjukdomar du lider av. Kontakta honom för en varaktig lösning på alla problem du kan ha.

    ReplyDelete