Det är många fler läsare på bloggen än förra året, så jag tänkte att jag kanske borde introducera mig (igen) för er som är nya. Två Månadslöner föddes när jag hittade börsen år 2018. Efter att jag har läst en massa aktieböcker, lyssnat på Youtube om hur andra gör och vad som är rimligt att förvänta sig, insåg jag att Två Månadslöner är vad man kan få i utdelning varje år.
Där och då var målet 1 miljon kronor på börsen, och med 4 % utdelning blir det 40 000 kronor netto. Vilket var ungefär två månadslöner som jag hade då. Dock vet vi alla att saker ändras, lönerna stiger och målet har förändrats sedan dess.
Jag insåg att börsen är volatil. Aktier stiger och faller mycket mer än jag trodde, med 50 % från toppen, eller till och med 80 % sedan toppen trots fina och stora bolag, vilket gjorde att jag gick över mer till fonder.
Hade bara aktier i början för att få två månadslöner i utdelning, men sedan ökade jag sakta andelen fonder och nu har jag nästan 50-50 i aktier och fonder. I framtiden tror jag att det kommer att bli fler fonder än aktier, eftersom jag – när jag är pensionär vid 50 års ålder – inte vill leka med pengarna och riskera dem i onödan. Jag väljer hellre något lägre avkastning, men med lägre risk. Alltså indexfonder, eftersom de stiger över tid. Alltid.
Sverige kommer att gå upp över tid, likaså Norge, Danmark, EU, USA, Asien och så vidare. Visst kommer det att finnas perioder där vissa länder växer långsamt medan andra rusar, men det kan jag inte påverka eller förutspå. Även om vissa säger att det går. Om de hade vetat det hade det gått över till Norge fonder under 2026 och inte köpt USA fonder. Norge över 43% uppgång i år. Medans USA knappt 14%.
Jag som står bakom Två Månadslöner har cirka 15 år kvar att spara på börsen, sedan blir det tvärtom: uttag från portföljen. Jag har sparat sedan jag var 25 år gammal, och där och då hade jag noll kronor. Totalt blir det ungefär 25 år av sparande. Det kommer räcka.
Nu är boendet avbetalat, jag har köpt en uthyrningslägenhet och den låga skulden som är kvar där blir också avbetalat, även CSN, sparat på börsen, investerat i våra 10 mindre sidoinkomster (tillsammans med min fru) och njuter av livet helt enkelt. Jag är lönekonsult med en vanlig lön, lever med sunt förnuft, spenderar på saker jag älskar och undviker att betala i onödan på annat.
Ett exempel är att jag tränar gratis (via jobbförmån), läser böcker gratis (via bibliotek), lyssnar på musik gratis (via Youtube) och en massa annat. Varför betala när jag kan göra exakt samma sak som alla andra utan att spendera ett öre?
Två Månadslöner är den bästa bloggen där ute under 2026 som handlar om privatekonomi, sidoinkomster, underhållning, börsen och hur man når FIRE med låg lön. Här får du lite av allt som behövs, utan en massa krångel som man knappt kan förstå.
Senaste året har bloggen fått över en halv miljon besök! Det var roligt att höra från mina läsare att bloggen är den nya kronan till miljonen. Tack till er alla! September kommer slå alla rekord och närmar sig 100 000 bloggbesök - på en månad!
Två Månadslöner
No comments:
Post a Comment