Monday, December 29, 2025

20 år av börserfarenhet



Dags att börja nionde året av min börserfarenhet. Vissa tycker att det är fortfarande för kort period för att ha större erfarenhet men här håller jag inte med. Dom personer säger inte ens hur många år som krävs. Sedan är det inte tid som avgör, det är hur aktiv man själv är. 

Någon som tittar på börsen dagligen, funderar över vad som händer, varför, hur allt påverkas, lyssnar på andra, gör egna analyser och gör uppföljning på vad har hänt, har mycket mer erfarenhet redan efter några år än någon som har köpt sina favoritaktier en gång om året i 15 år. Och ja, jag är den som följer börsen dagligen och har lyssnat tusentals timmar på youtube. Och här ingår allt möjligt, från börsnyheter, kvartalsrapporter, poddar och ekonomikanaler. Har även läst en hel del på böcker, bloggar, nyheter och forum. 

Mina åtta avklarade år är nog likvärdiga som 16-20 år av erfarenhet tycker jag. Jag har varit med mycket under mina år. Här kommer en lista på saker som jag kommer ihåg, det finns säkert mycket mer än så som har hänt sedan 2018:

Handelskrig USA vs Kina
En massa korrigeringar med -15% eller mer i både Sverige och USA
Stora uppsägningar
Låga räntor / Höga räntor
Penningtvätt, bränder, infektioner, förvärv, avyttringar, emissioner, aktiesplittar...
Konkurser, avnoteringar, en massa IPOs, Spacar, nya fonder dök upp
Covid-19 följt av -33% börskrasch
Stängda gränser till andra länder
Techfrossa, branschrotationer, USA val
Rejäla uppgångar under pandemin inom "stanna hemma trenden"
Indragna utdelningar eller rejäla sänkningar
Boom inom elbilar
-8% på OMX pga "flash crash"
Rysk börs -50% på en dag
Krig i Ukraina
Rusning till solceller
Höga vedpriser, matpriser, elpriser, bensin 28 kr litern, el-återbäring
Rekordår med börs VD uppsägningar, spelbolag som säger upp massvis
Konsultbolag kraschar, skogsbolag stiger ovanligt mycket, fastighetsbolag kraschar, industri klarade sig länge sedan kraschade, byggkrasch, olja stiger
Arbetslöshet stiger
Enormt hög invandring
Omöjligt att få tid för passbyte 
Humanization of pets bullsh***
SAS värde = noll
Tullkrig
IPO minskning = nära noll bolag introducerades på börsen
Krypo rusning
AI tar över, enligt ELON MUSK kommer arbetslöshet stiga varje år (pågående)
Kaos inom läkemedel (Novo, Pfizer, Eli Lilly)
Guld och silver rusning
Bitcoin negativ avkastning 2025

Och mängder med annat har hänt senaste åren. Har jag missat något stort? Skriv en kommentar nedan. När jag började spara, ungefär 2 år senare tog jag fram alla svenska fonder och kollade hur jag ligger till jämfört med alla andra. Jag låg på top 5% av över 1 000 existerande fonder. Inte illa, va? Nu blev jag nyfiken så kollade på det igen. Det visar bara 5 år bakåt men det duger väl. Min avkastning ligger inom top 10% av alla befintliga, nästan 1 500 fonder. Något sämre än tidigare men ändå väldigt bra. Jag har minskat risken rejält i portföljen och det har säkert sänkt mina avkastning lite grann. 

Det kommer hända otroligt mycket mer framöver och det gäller att tänka med sunt förnuft, anpassa sig och placera sina pengar väl. Jag har hittat en strategi som passar mig, men det betyder inte att den kommer passa dig, du måste själv hitta det som passar dig och din familj. Alla har olika behov, horisonter, och summor att spara varje månad. Det finns alltid flera sätt framåt. Välj det som känns bäst för dig.

Två Månadslöner

No comments:

Post a Comment