Sunday, June 7, 2026

Vad kostar det för att vara gammal och lat?



Hittade en fråga på byggahus.se från 2024 och det förvånade mig, enormt. Frågan lyder:

"För tio år sedan bytte jag vindskivor på sommarstugan. Tog en dryg dag, som jag minns det.

Nu är det dags att byta på bostadshuset. Eftersom jag börjar bli gammal och lat tog jag in en offert. Fick prisförslag på ca 60,000 kr, inkl moms, före ROT-avdrag.

Jag hyr sällan in hantverkare så jag har lite svårt att bedöma rimligheten. Firman är seriös, känd på orten och jag fick ett bra intryck av personen som var här och tittade, men kostnadsförslaget ligger en bit högre än jag hade gissat. Får väl ta in fler offerter, men det vore intressant att höra några spontana åsikter om nivån.

Det är ett enplanshus, Borohus byggt -91. Två gavlar och en farstukvist som behöver nya vindskivor (inre och yttre), inga andra särskilda svårigheter såvitt jag kan bedöma. Byte av vindskivebeslag/plåt ingår. Landsbygd, östra Mälardalen.

Vad tycker ni, är det i nivå med marknadspris eller ligger det högt?"

Jag hade själv behövt byta ut vindskivor, och det borde handla om cirka 12 vindskiveplåtar och ungefär 40 meter brädor. Så cirka 3 000 kr + 1 500 kr. Även en skylift hade kunnat hjälpa till att snabba på processen, och den kan kosta omkring 1 500 kr per dygn. Max två dagar borde arbetet ta. Man kan måla i förväg, och en burk skruv räcker dessutom med marginal. Låt säga 500 kr för allt sådant. Så jag tycker att man hade kunnat göra det själv för omkring 8 000 kr.

När ett företag gör jobbet köper de produkterna dyrare, lägger på resor till och från arbetsplatsen, ställning på båda sidor av huset, två personer och säkert något mer. Då borde det kanske landa på strax över 30 000 kr – men inte 60 000 kr år 2024. Hur är det ens möjligt?

Jag skickade en förfrågan till en lokal byggfirma för att se vad det skulle kosta mig, och svaret förvånade mig inte alls.

Jag fick en offert på minst 25 000 kr, men det beror förstås på hur huset ser ut. Helt otroligt att ett jobb som de hade kunnat göra på en halv dag kostar så mycket. Framöver gör jag allt själv, bortsett från el och VVS. Så svårt är det faktiskt inte.

Det känns inte alls rimligt att en snickare tar cirka 800 kr i timmen inklusive moms – lika mycket som mer komplexa yrken som till exempel mekaniker, takläggare eller rörmokare.

Två Månadslöner

No comments:

Post a Comment