Saturday, May 3, 2025

Troligtvis jobbar du åt mig



Min aktieportfölj går bra och anledning till det är att dom bolag jag har investerat i säljer sina produkter över hela världen och i stort sett alla handlar där på ett eller annat sätt.

Jag har en väldigt bra branschspridning, starka bolag med fina produkter som kan både höja sina priser och bibehålla sina marknadsandelar. Till och med öka och ta kunder från konkurrenter. 

I bild ovan kan du se olika produkter som finns i min portfölj, bland annat olika fastigheter i norden, kontor, lager, affärer, skog, mark, lastbilar, mat, papper, bank, värdepappershandel, konsulter, medicin, industrier, värmepumpar, solceller, AI utveckling, kasino, tv spel, brädspel och en massa annat.

Det finns alltid branscher som går bra i portföljen, även när börsen faller så finns det i stort sett alltid något som stiger. När det går upp går det också upp men lite mindre än hela börsen. Det varierar dock ibland, ibland slår jag globalindex med råge, ibland går globalindex bättre. Än så länge skulle jag säga att portföljen presterar ungefär i linje med globalindex. 

USA har gått upp lite för mycket och då blev min portfölj lite efter, men när det rättar till sig borde portföljen fortsätta gå bättre. Behöver ett par år till, så kan jag utvärderade efter 10 år. Blir kul att jämföra vilka fondförvaltare har gjort sämre än jag och vilka index jag har slagit.

Senast jag räknade var det mellan 700 000 upp till en miljon personer som jobbar "åt mig" i olika företag runt om i hela världen. Varje dag åker de till jobbet för att få lön. Sedan tjänar dessa bolag pengar och delar med sig med sina aktieägare, och det är jag bland alla andra. Varje år får jag över 20 000 kr i utdelningar, varje år försöker dessa bolag att betala ut mer och över tid kan man bygga en mindre förmögenhet. Tänk dig hur mycket det kan bli över tid, låt säga 30 år... 

Två Månadslöner

4 comments:

  1. Anonymous03 May

    Har följt dig till och från under flera år och jag slås av flera saker, men framför allt att du alltid är noga med att tydligt och ofta redogöra för när det går bra för dig/bättre in index. Detta på både Twitter och här på bloggen. Ofta brukar du också återkomma till "sedan starten har jag presterat bättre än index".

    Nu har det varit desto tystare - ett mönster som återkommer när din portfölj inte går så bra.

    Varför kan du inte:
    1. Berätta exakt datum när du startade på Avanza?
    2. Posta/lägga upp din utveckling sedan start samt i grafen ta med hur det har gått på 1, 3 och 5 år?

    Jag tror att detta skulle göra att du vinner än mer läsare/följare, för inget säljer så mycket som total transparens. Just nu framställer du dig tyvärr som en som gärna solar sig i framgång, men gömmer sig i motgång.

    Helt ärligt tror jag inte att du har slagit index så som du säger.
    Jag tror du ofta drar med osanning samt att vid de tillfällen som du har presterat bättre har det rört sig om tur.

    //My Two Cents

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kul att du läser, låt mig förklara.

      Förstår hur du tänker, har alltid haft en bild på utvecklingen 1,3,5 år och sedan start 2018. Den låg alltid på "Värdepapper" bredvid knappen Om mig.

      Jag tog bort den för några månader sedan för att det blir mycket merjobb för mig att ta fram bilder efter varje månad, spara ned och jämföra.

      Det finns otroligt många index och det finns ingen index som är lik mina innehav. Finns alltid vissa index som går bättre än min portfölj och vissa index som går sämre beroende på period. Klart att det är roligare att dela med sig när det går bra och mindre roligt att visa hur dåligt visa innehav har gått.

      Har skrivit om Castellum, Novo, Embracer m.m. att jag ligger runt -10% i alla. Jag kan ta fram bilder på det framöver så ser ni även mina köp/sälj tidpunkter m.m. så blir det mer verkligt.

      Senast jag kollade låg jag exakt som globalindex, men jag tar upp bilderna inom kort.

      Osanning behöver jag inte syssla med, jag har många aktier på minus och ännu fler på rejäl plus. Laddar upp en bild så ska du se. Det kommer! Tack för din feedback!

      Delete
  2. Anonymous03 May

    700 000 - 1 miljon motsvarar 0,01% av jordens befolkning. Så det är inte alls troligt att nån som läser din blogg "jobbar för" dig.

    Det är också sånt här som gör din blogg svår o följa, det tas lite för stora friheter i texterna.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jag ska ta fram fakta framöver, tack för din feedback

      Delete