Wednesday, September 24, 2025

Min största inspirationskälla för privatekonomi



När man pratar om förebilder inom ekonomi och sparande tänker många direkt på sparekonomer, fondförvaltare, eller kanske kända investerare som Warren Buffett. Men för mig har det alltid varit en annan figur som stått i centrum. En med hög hatt, en käpp, röda frack och en stor kärlek till pengar. Ja, jag pratar förstås om Joakim von Anka från tidningen Kalle Anka.

Redan innan jag började första klass hade jag fastnat för Kalle Anka tidningarna, och allra mest för den snåla men smarta Joakim. Han blev snabbt min idol. Jag började samla på Kalle Anka tidningar och lärde mig mer av honom än av någon vuxen i min omgivning när det gäller pengar, sparande och ekonomiskt tänkande.

Det är inte mina lärare i skolan som har format min syn på ekonomi. Det är inte heller vänner, familj, ekonomipoddar eller böcker om aktier. Visst har jag plockat upp ett och annat längs vägen — nya perspektiv, olika strategier, insikter från andra — men den verkliga grunden i mitt sparande kommer från Joakim von Anka. Och det jag tog mest till mig från honom var detta: spara, snåla, förlora aldrig pengar.

Spara. Samla pengar på hög. Njut av att ha värdesaker, guld, gula mynt och gröna sedlar. Det låter kanske simpelt – och det är det också, i grunden.

Jag lärde mig tidigt att "gula pengar är fina". De är värdefulla. De kan ge dig möjligheter. De kan hjälpa dig att uppnå dina drömmar. Med pengar går det alltid att göra en bra affär, och även en dålig affär kan vändas till något bra. Det är bara den egna påhittigheten som sätter gränserna. Det lärde mig Joakim.

När jag var ungefär sju år gammal visste jag vad jag ville: att bli rik. Jag ville bada i pengar (bokstavligt talat), köpa vad jag vill, hjälpa andra, investera och förstå börsen. Det där sista – börsen – tog lite längre tid. Jag började läsa på ordentligt när jag var 25 år, och köpte mina första aktier vid 26, när jag för första gången faktiskt hade tiotusenlappar över.

Många säger att det viktigaste är att börja spara tidigt. Och det stämmer. Pengar har en magisk förmåga att växa med tiden. Att börja vid 26 är kanske inte tidigast, men det är heller inte sent. Det är lagom, skulle jag säga. Du hinner fortfarande nå dina ekonomiska drömmar innan 50, och en hög pension är fullt möjlig om du håller fast vid ditt sparande hela vägen.

Vi lär oss alla från olika håll. Vissa får sin inspiration från ekonominyheter, andra från familj eller mentorer. Jag fick min från en anka i frack. Och det har funkat för mig.

vad jag vill säga är: hitta det som fungerar för dig. Hitta din egen "Joakim von Anka". Och framför allt – ge inte upp. Ekonomisk frihet är ingen myt. Det är fullt möjligt. Och resan dit? Den börjar med en enda sparad krona. 

Två Månadslöner

5 comments:

  1. Anonymous25 September

    Måste medge att Fabror Jocke var min förebild när jag var liten, men sedan har det varit Charlie Munger, Warren Buffett och Peter Lynch + ett antal till.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Gillar dom också! Ray Dalio, Dave Ramsey, Monish Pabrai osv.

      Delete
  2. Anonymous25 September

    Jag minns mer att jag undrade varför Kalle ens hade motivation att jobba för ibland 30 öre i timmen. Däremot får man ju säga att de är imponerande att han både bor i hus och försörjer 3 barn på den inkomsten...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kalle putsar mynt på grund av enorma skulder till Joakim. Sedan i vissa serier går det bra för Kalle och han tjänar en liten slant, men händer inte ofta.

      Delete
    2. Anonymous01 October

      Så är det väl i verkligheten oxå. Folk som Tjänar dåligt ensamstående sitter i hus mm

      Delete