Matkostnaden är den största kostnaden för dom flesta av oss. Bor du tillsammans med någon så är den på närmare 6 000 kronor per månad, vilket är oftast mer än man betalar för bolån (ränta plus amortering). Det är inte el man behöver spara på, det är inte 10 kronor på lägre försäkring per månad och det är inte bensin man ska räkna på. Det är maten.
Har du barn så är kostnaden närmare 10 000 kronor per månad. Mat, hygienprodukter, husdjur och deras mat, vitaminer, fika och så vidare. Allt kostar och det kostar mycket mer nu än förr. Jag själv står i affären ibland och tänker, vem köper detta!? En avokado för 18 kronor? Tänk om jag äter 5 stycker i veckan, det är ju närmare 100 kr bara för det. Äggförpackning för 40 kronor, mjölk för 25 kronor och så vidare. Bara basvaror kostar 5 000 kronor för en familj.
Ska man aldrig gå ut och äta? Klart man ska. Vill man äta skräpmat eller något mer "nyttigt"? Man vill ju ge sina barn och sig själv god mat. Allt kostar. Mitt fokus ligger på att sänka matkostnaden, den är helt klart högsta i min familj. Varken bränsle, el eller amortering är i närheten.
Kollage igenom på nätet om spartips och dom var följande:
Planera enligt lista och undvik impulsköp
Köp stora förpackningar (billigare per styck eller kilo)
Använd rabatter/ köp med rabatt
Laga mat hemma
Minska på dyra ingredienser
Vi gör redan allt detta. Vi planerar, köper större förpackningar, undviker ekologisk (jag undviker det i alla fall på grund av mycket högre pris), rabatter finns det sällan på det man tycker om och om det finns så kan det vara kort datum. Vi lagar allt hemma och äter ute kanske två gånger per månad. Att äta ute för 120 kr kan vara billigare än att mumsa hemma ibland. Är det buffe så kan man äta så mycket att man blir mätt både på lunchen och middag. Inte alls farligt. Det mesta har blivit dyrt, svårt att minska på dyra ingredienser.
Oavsett vad man köper så är det 20, 30 eller 40 kronor. Köper man 50 varor vilket är inte alls många när man veckohandlar så är det närmare 2 000 kronor. För en vecka. Ibland är det billigare att köpa kött än ruccola när man tittar på kilopris. Varför ska jag då köpa sallad när jag kan äta bara kött?
Mina tips hade varit följande:
Köp det du vill äta
Titta alltid på kilopris och jämför med andra produkter (den gula priset under)
Släng aldrig maten
Köp aldrig vatten
Ta hand om din hälsa så blir du mindre sjuk (träna, ät god mat, glöm inte vitaminer som C,D, Magnesium, Järn och liknande. Genom att snåla på mat kommer bara skada dig på sikt)
Se dig själv som en bil. En bil behöver bränsle för att köra. Du behöver ta hand om den, tvätta, serva och kontrollera så allt är okej. Din kropp är som en bil, du har bara den och inget annat. Ta hand om dig själv, fyll på med kvalite, bra mat, undvik mat som skadar din hälsa, träna och då blir du mer pigg, ha mer energi och prestera bättre än andra.
Om du funderar som jag, om maten blir dyrare nästa år så är svaret ja. Och ännu dyrare längre fram. Det mesta blir dyrare. Räkna med det. Och nej, lönerna hinner inte ikapp kostnadsökningar. 2-3% per år räcker inte längre.
Två Månadslöner